Dlaczego kuchnia chińska jest określana mianem leczniczej?

Kuchnia chińska jest jedną z najpopularniejszych na całym świecie. Ma ona zwolenników w każdym zakątku Ziemi, a większość docenia ją nie tylko ze względu na wyjątkowy smak i aromatycznie przyprawy, ale także przez to, że ma ona właściwości lecznicze. Tradycje tej kuchni pochodzą bowiem sprzed setek lat, a więc są częścią chińskiej tradycji oraz kultury. Co jednak wpływa na to, że kuchnia chińska jest określana mianem leczniczej?

Gotowanie według zasad

W Chinach gotowanie uchodzi za ważny element życia i należy podczas niego trzymać się zasad, które są gwarancją, że każde danie będzie nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Główną zasadą kuchni chińskiej jest gotowanie według zasady pięciu przemian. Co to oznacza? Że kuchnia ta łączy ze sobą wszystkie smaki. Pierwszy z nich to smak kwaśny – dzięki któremu można orzeźwić ciało i zatrzymać wodę w organizmie. Drugi to smak gorzki, który ma atrakcyjne właściwości zdrowotne. Przede wszystkim wpływa on na zaleganie śluzu w oskrzelach, a także zabiega uciążliwe mu kaszlowi. Smak słodki z kolei wprowadza harmonię i równowagę, z kolei smak ostry zapobiega nudnościom i bólom brzucha. Wyróżniamy także smak słony. Połączenie ich wszystkich, nawet w śladowych ilościowych wpływa na poprawę samopoczucia oraz poprawia pracę poszczególnych narządów.

Dania zróżnicowane pod względem regionu

Chiny są bardzo duże, a tereny zamieszane przez obywateli bardzo zróżnicowane. Dlatego też Chińczycy musieli przygotowywać swoje potrawy z produktów, które były dla nich najbardziej dostępne. Dzięki dopasowaniu rodzaju dania do warunków, w jakich mieszkali, mogli oni w jak najlepszy sposób zaspokoić podstawowe potrzeby swojego organizmu, a więc jedzenie było nie tylko smaczne, ale także wzmacniało ich organizm oraz nadawało energii. Niektóre z chińskich potraw poddawane są obróbce przez długi czas, dlatego też można „wyciągnąć” z każdego produktu to, co najlepsze. Co , Chińczycy wierzą, że ich dania nie tylko wyrównują poziom Yin i Yang, ale także nadają więcej energii życiowej. Kuchnia chińska dzieli się na 4 główne regiony, dlatego określa się ją mianem zróżnicowanej. Jest to zachodnia kuchnia Syczuańska, północna kuchnia Pekinu, wschodnia kuchnia Szanghaju, a także najpopularniejsza kuchnia kantońska.