Czym chińskie pierożki różnią się od rodzimych?

Kiedy zapytać obcokrajowców o to, z jakim daniem kojarzy im się Polska, większość z nich odpowie, że z pierogami. Chciałoby się rzec, że Polska pierogiem stoi, a Polacy to najlepsi specjaliści od pierogów. Jednak ta charakterystyczna potrawa jest przyrządzana w różnych krajach na całym świecie. Niezależnie od miejsca powstania jest to zawsze ciasto wypełnione farszem, uformowane w różne kształty, a następnie poddane obróbce termicznej. Pierogi mogą być pieczone, gotowane lub smażone, a ich farsz najczęściej przygotowywany jest z mięsa, grzybów czy różnych rodzajów warzyw. To, czym zostaną wypełnione, zależy przede wszystkim od tego, jakie produkty spożywcze występują w danym regionie.

Widząc w menu restauracji chińskiej pierożki, wiele osób spodziewa się ujrzeć na swoim talerzu odpowiednik dobrze znanych i lubianych polskich pierogów – nic bardziej mylnego, pierożki chińskie to zupełnie inna potrawa, która różni się od naszych rodzimych pierogów aromatem, smakiem, kształtem oraz sposobem przyrządzania.

Krótka historia chińskich pierożków

Chińskie pierożki przyrządzane na parze po raz pierwszy przygotowano w prowincji Kanton. Potrawa ta była tradycyjnie podawana przed lunchem razem z aromatyczną i ciepłą herbatą. Goście zbierali się razem przy stole, rozmawiali i dzielili się pysznymi małymi zawiniątkami. Przekąski w formie niewielkich pierożków sprzyjały dzieleniu się jedzeniem, co jest kluczowym elementem chińskiego ucztowania.

Czym charakteryzują się chińskie pierożki?

Chińczycy, podobnie do Polaków, uwielbiają pierogi! Ich kuchnia obfituje w ich różne rodzaje. Najpopularniejsze są te, które przyrządza się na parze. Ta metoda obróbki termicznej, rzadko stosowana w kuchni polskiej sprawia, że pierożki zyskują niepowtarzalny smak oraz cudowną konsystencję. Dzięki gotowaniu na parze stają się też lekkostrawne, dlatego spokojnie mogą się nimi delektować osoby, które dbają o zdrowie albo są na diecie.

Kolejną charakterystyczną cechą chińskich pierożków jest ich wypełnienie. Farsz musi być wilgotny i wyróżniać się zdecydowanym smakiem. To dlatego często dodaje się do niego takie składniki jak: papryczka chilli, imbir czy czosnek. Dodają one potrawie wyrazistej nuty smakowej i odmiennego charakteru od polskich pierogów. Głównym składnikiem wypełnienia może być mięso wieprzowe, wołowe, kurczak, krewetki albo warzywa (np. szpinak, kapusta pekińska, seler, marchew). Często wzbogaca się je przez dodanie jajek, makaronu sojowego, grzybów shitake, sera, suszonych pomidorów czy różnych ziół. To właśnie odpowiednie doprawienie farszu sprawia, że smakują zupełnie inaczej niż polskie pierogi.

Co odróżnia chińskie pierożki od polskich pierogów?

Często składniki farszu chińskich pierożków są niemal identyczne do tych używanych przy wyrobie polskich pierogów, jednak smakują zupełnie inaczej. Wynika to przede wszystkim z tego, że wypełnienie jest inaczej doprawiane. Inna jest również grubość ciasta i sposób gotowania. Kolejna różnica to sam sposób podawania tej potrawy. Chińskie pierożki kształtem przypominają malutkie sakiewki. Zawsze podaje się w towarzystwie sosu sojowego, który wybornie podkreśla ich smak! Można spotkać się z pierożkami gotowanymi na parze albo w rosole. Wtedy są traktowane jako pożywna wkładka do zupy stanowiącej obiadowe pierwsze danie. Jeżeli są przygotowane na parze, to zazwyczaj występują w roli pysznej przystawki poprzedzającej lunch.

Od naszych pierogów różnią się więc smakiem, aromatem, konsystencją, wyglądem i sposobem podania. Z roku na rok zyskują sobie coraz większą rzeszę miłośników w naszym kraju i trudno się temu dziwić, w końcu ich smak jest niezwykły i zachwyca nasze kubeczki smakowe orientalnym charakterem, zupełnie nieznanym w polskiej kuchni.