5 składników, bez których kuchnia chińska nie może się obyć

Kuchnia chińska większości osób kojarzy się z orientem i sosem słodko-kwaśnym. Chiny, podobnie jak inne kraje posiadają swoje sztandarowe dania, które możemy spotkać w każdym chińskim barze na całym świecie. Wiele z dań zostało dostosowanych do europejskich standardów, jednak podstawowe składniki oraz smak pozostał taki sam. Kuchnię chińską ciężko jest podrobić, a odtworzenie tych dań jest praktycznie niemożliwe, jeżeli nie posiadamy w kuchni składników i przypraw wykorzystywanych w kuchni chińskiej.

Jakie składniki są niezbędne w kuchni chińskiej?

Wykorzystanie produktów najwyższej jakości jest podstawą do uzyskania przepysznych posiłków. Kuchnia chińska charakteryzuje się bogactwem smaków, często oryginalnymi połączeniami do których chce się wracać. Mocny aromat i smak potraw chińskich jest spowodowany zastosowaniem przypraw i produktów o intensywnym aromacie. Pierwszym składnikiem, który wykorzystywany jest często w kuchni chińskiej jest czosnek. To, czy jest on pokrojony w plasterki, zmiażdżony czy przeciśnięty przez praskę zależy od tego, jaka potrawa jest przygotowywana. Jest bazą do tworzenia oleju, wykorzystywanego w zupach azjatyckich. Drugim bardzo często spotykanym produktem w kuchni chińskiej jest cebula dymka. Większość potraw podawanych jest z jej dodatkiem. Daje ona zarówno walory smakowe, jak i estetyczne. Białą część wykorzystuje się do nadania smaku potrawom, natomiast zieloną jako dekorację.

Trzecim składnikiem, bez którego kuchnia chińska nie może się obejść, jest imbir. Jego wykorzystanie pozwala na wydobycie z dania smaku, sprawdza się zwłaszcza przy potrawach mięsnych. Charakterystyczny smak i zapach imbiru kojarzony jest głównie z kuchnią azjatycką. Jego oryginalny smak jest idealnym uzupełnieniem zarówno dań ostrych jak i łagodnych. Kolejnym fundamentalnym elementem kuchni chińskiej są różnego rodzaju sosy. Do najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych należą sosy sojowe: jasny i ciemny. Kuchnia chińska bazuje na wielu różnych sosach, nadających daniom aromatu którego nie sposób podrobić. Sos rybny nadaje delikatnie pikantny smak, nadaje się jako zamiennik soli. Ocet ryżowy stosuje się do dań słodko-kwaśnych, jest łagodniejszym zamiennikiem naszego octu. Olej sezamowy stosuje się jako element dodawany przed podaniem, nadaje delikatny, sezamowy posmak. Piątym fundamentem kuchni chińskiej są przyprawy. Przyprawami, których nie może zabraknąć w każdej chińskiej restauracji jest pieprz syczuański oraz chili w płatkach.