Nudna zupa? Na pewno nie w kuchni chińskiej!

Azja coraz częściej gości na naszych stołach, między innymi dzięki zyskującej na popularności kuchni chińskiej. Wyróżnia się ona nie tylko bogactwem smaków i feerią aromatów, ale także dość oryginalnym – przynajmniej w pojęciu Polaków – podejściem do niektórych dań. Choć kuchnia chińska bazuje na doskonale znanych nam składnikach, takich jak wołowina, wieprzowina, kurczak, ryż czy makaron, to jednak pod nową, nietuzinkową postacią wprost nie sposób im się oprzeć. Tak samo jest chociażby z azjatyckimi zupami, po które chętnie sięgamy, by poszerzyć nasze kulinarne horyzonty.

W czym tkwi sekret chińskich zup?

Zupa, którą w Polsce często podaje się jako pierwsze danie, w kulturze chińskiej jest uznawana za element składowy całego posiłku, równorzędny z daniami mięsnymi. Zwykle jest ona podawana w dalszej części obiadu, choć może się również zdarzyć, że pojawi się na stole dopiero jako ostatnie, wieńczące posiłek danie. Nie ma jednak na celu wypełnienia żołądka. Popijana w trakcie posiłku odgrywa rolę odświeżającego przerywnika pomiędzy potrawami o różnym, często pikantnym smaku. Poprzez neutralizację poprzedniego dania zupa pozwala wyczuć i docenić kompozycję dania kolejnego. Znów w chłodniejszych regionach Chin popijanie gorącej zupy służy do rozgrzania ciała.

Kluczowy w tym kontekście jest charakter chińskich zup, które są sycące, ale nie ciężkie czy zawiesiste. Większość z nich jest bowiem przygotowywana na bazie klarownego wywaru z mięsa lub warzyw – podobnego do naszego tradycyjnego rosołu – jednak dodaje się do niego znacznie więcej przypraw, takich jak np. imbir, kolendra kurkuma, chili, sos sojowy, bazylia, szafran, cynamon czy anyż. Równie istotnymi składnikami, nadającymi zupom charakterystycznego aromatu, są trawa cytrynowa, limonka, szczypiorek, cebula dymka, algi, sezam, olej sezamowy oraz sos rybny. Wybieranie i łączenie naturalnych składników z aromatycznymi ziołami ma na celu nie tylko poprawę wartości smakowych, ale jako istotny element medycyny chińskiej wpływa na zdrowie i samopoczucie biesiadników.

Najpopularniejsze zupy chińskie (i nie tylko)

  • Zupa ostro-kwaśna

W Chinach niezwykle niezwykłą popularnością cieszy się zupa ostro-kwaśna, nazywana także pikantno-kwaśną (hot and sour sup), którą można spotkać w praktycznie tylu wersjach, ile jest chińskich regionów. Podawana w dawnych czasach przez chińskich medyków była uznawana za lekarstwo wykorzystujące uzdrawiającą moc bulionu z kurczaka, wspomagających krążenie grzybków mun, płatków lilii oraz działającego bakteriobójczo octu chinkiang. Dziś głównymi składnikami zupy ostro-kwaśnej są klarowny bulion, cienko pokrojone grzybki shiitake, posiekane pędy bambusa oraz tofu.

  • Zupa z pierożkami won ton

Jest uznawana za jedną z najsławniejszych chińskich zup, której historia sięga aż dwóch tysięcy lat wstecz. Legenda głosi, że chińska nazwa pierogów won ton (hun-tun) została wzięta od imion starożytnych, plemiennych wojowników, z których jeden nosił imię Hun a drugi – Tun. Zupa stanowi połączenie bulionu, cienkiego makaronu i małych, zjadanych na jeden kęs pierożków, nadziewanych doprawianą na ostro wieprzowiną. W zupie można znaleźć także kapustę pekińską, dymkę, grzyby shiitake, zioła i sosy. Zupa z pierożkami won ton to nietuzinkowa alternatywa dla niedzielnego obiadu, kiedy to zamiast rosołu i schabowego możemy mieć praktyczne danie dwa w jednym.

  • Zupa miso

Zupa będąca obowiązkowym elementem wielu japońskich posiłków, w tym nawet śniadań. Najprostszy wariant zupy miso przygotowuje się z połączenia dashi (bulionu rybnego z dodatkiem wodorostów) i gęstej pasty z fermentowanej soi (również określanej mianem miso). Istnieje jednak ogrom wariantów zupy miso, różniących się nie tylko zastosowanymi składnikami, ale również barwą, aromatem i konsystencją. Do przygotowanej klarownej zupy dodaje się często kawałki tofu lub rybę, ale można w niej także znaleźć wodorosty, ziemniaki, rzodkiew, cebulę, krewetki, a nawet grzyby – wszystko zależnie od pory roku i regionu.

  • Zupa Tom Yum

Tom Yum (Tom Yam) to znana i ceniona zupa o słodko-kwaśnym smaku, lekko niejednorodnej konsystencji oraz żółtawym kolorze. Jest zaliczana do klasycznych dań kuchni tajskiej. Tradycyjny przepis na tę zupę uwzględnia mleko kokosowe, pastę tom yum, papryczki chili, trawę cytrynową, imbir, pomidory i szalotkę – łącznie składa się on z kilkunastu składników i przypraw. W swojej podstawowej wersji jest to danie z krewetkami (Tom Yum Kung), ale można je również przyrządzić z kawałkami kurczaka (Tom Yum Kai). Wersja z krewetkami zwykle ma składzie również grzyby.