Co sprawia, że kuchnia azjatycka jest przyjazna wegetarianom?

Kuchnia azjatycka to pojęcie niemal tak szerokie jak kuchnia europejska. Wiadomo przecież, że do kulinarnych zwyczajów Starego Kontynentu zaliczają się zarówno te śródziemnomorskie, jak i skandynawskie czy środkowoeuropejskie. Na większą całość składa się to, co jedzą mieszkańcy poszczególnych państw i regionów. Podobnie jest z Azją. Choć z perspektywy kogoś, kto nigdy nie miał do czynienia z kuchnią tego kontynentu, może się ona wydawać jednorodna, w rzeczywistości posiada ona wiele różnych odmian. Kuchnia chińska różni się od tajskiej, indyjskiej czy japońskiej. Oczywiście między tymi stylami przyrządzania potraw istnieją też zbieżności, ale równie wiele jest różnic. A w dodatku każdy region poszczególnego kraju ma swój wariant kuchni.

Duża różnorodność azjatyckiej kuchni sprawia, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Zarówno osoby, które preferują ostrzejsze smaki, jak i ci, którzy wolą łagodniejsze potrawy. Kuchnia azjatycka oferuje niezapomniane przeżycia tak osobom uwielbiającym smak mięsa, jak i wegetarianom czy weganom. Choć smaki Azji można kojarzyć z takimi potrawami jak chiński kurczak w pięciu smakach czy curry z indyka, dużo dań w kuchni azjatyckiej opiera się na warzywach, które z pewnością posmakują każdemu jaroszowi.

Odmiany kuchni azjatyckiej

Szczególnie dużo wegetariańskich potraw można znaleźć w kuchni indyjskiej. Hindusi nie jedzą pewnych rodzajów mięsa, w związku z czym urozmaicają swoje dania licznymi warzywami. Zalicza się do nich chociażby ciecierzyca czy soczewica, z której przygotowuje się tradycyjną potrawę dal. Świetnym daniem jest także pakora, którą robi się z kawałków różnych warzyw obtoczonych w mące i smażonych w głębokim tłuszczu. Jest to znakomity pomysł na jedzenie marchwi czy ziemniaków, zupełnie różny od tego, do którego przywykliśmy w Europie. Mówiąc o kuchni indyjskiej, nie można też zapominać o zupach, szczególnie tych kremowych czy robionych z warzyw strączkowych.

Zaletą kuchni azjatyckiej jest niewątpliwie to, iż mięso jest tam zastępowane różnymi innymi składnikami. Na przykład serem. W Indiach przyjmuje on postać twarogu paneer, a w odleglejszych rejonach Azji tofu. Co jeszcze oprócz tego ostatniego składnika je się w Chinach? Między innymi grzyby, na przykład te z odmiany Mun. A poza tym mnóstwo dań przyrządzanych w woku. Zaś jeśli chodzi o Tajlandię, to króluje tam przede wszystkim warzywne curry. Przyrządza się je na bazie mleka kokosowego w niemal niezliczonej liczbie wariantów. Sprawia to, że każdy posiłek jest inny i zaskakuje nowością.

Na koniec warto dodać, że kuchnia azjatycka jest świetna dla osób na diecie nie tylko pod kątem dań głównych, lecz także pod kątem deserów. Są one bowiem nie tylko wegetariańskie, lecz często nawet i wegańskie. Przyrządza się je bowiem z mleka roślinnego (na przykład kokosowego czy sojowego), zamiast zwierzęcego.