Co Chińczycy jedzą z okazji Nowego Roku?

Chińska kultura, jako jedna z najstarszych posiada wiele tradycji i zwyczajów. Bardzo interesujące są obchody Nowego Roku, które w Chinach przypadają na przełom stycznia i lutego. Jest to najważniejsze święto dla Chińczyków, podczas którego ludzie spotykają się z rodziną, razem świętują, cieszą się i przede wszystkim jedzą. Jakie tradycyjne potrawy przygotowują Chińczycy z tej okazji?

Potrawy z okazji chińskiego Nowego Roku

Przygotowywane chińskie jedzenie z okazji Nowego Roku ma zarówno podkreślać wyjątkowość tego święta, jak i zapewniać zdrowie, szczęście oraz długie życie. Z tego powodu, podczas przygotowywania dań oraz w czasie podawania ich na stół ogromne znaczenie ma symbolika, do której Chińczycy są bardzo przywiązani. W zależności od regionu kraju potrawy mogą się różnić, ale do głównych dań przygotowywany na obchody Nowego Roku zaliczyć można:

  • Jiaozi – pierogi nadziewane najczęściej sezamem zmieszanym z cukrem, mięsem lub warzywami. W zależności od regionu kształt tych pierogów może się różnić, a formowanie ich na wzór sztabek złota ma zapewniać dobrobyt w nadchodzącym roku. Jiaozi podaje się ułożone w jednej linii, co ma symbolizować podążanie w konkretnym kierunku.
  • Chang-shou mian – makaron chiński smażony bądź gotowany z dodatkami (w każdym regionie serwuje się go inaczej). Potrawa ta ma obrazować długie życie w zdrowiu.
  • Ryby – nie może ich zabraknąć na stole podczas celebracji chińskiego Nowego Roku. Słowo ryba w języku chińskim brzmi tak samo, jak słowo nadmiar, więc potrawy rybne symbolizują obfitość. Najczęściej sięga się po karpie, karasie i sumy, gdyż ryby te uznawane są za przynoszące szczęście.
  • Niangao – ciasteczka ryżowe przygotowywane na słodko. Pojawiające się na noworocznym stole mają przyciągać bogactwo.
  • Chun juan – chińskie spring Rolls, których zjedzenie zapewniać ma powodzenie finansowe.

Przygotowania do Nowego Roku w Chinach

Chiński Nowy Rok jest wyjątkowym okresem trwającym od pierwszego dnia Nowego Roku do Święta Latarni (15 dni). To okres wypełniony jest zabawą, prezentami i wspólnym rodzinnym biesiadowaniem. Oznakami zbliżającego się tego wyjątkowego święta są ozdoby w kolorze czerwonym odganiające złe moce. Drzwi domów ozdabia się podłużnymi czerwonymi pasami z życzeniami noworocznymi. Większość potraw noworocznych przygotowuje się z wyprzedzeniem, wierząc, że używanie ostrych noży w czasie tego święta, może spowodować rozpad więzi rodzinnych.