Bento – pudełkowy lunch w iście azjatyckim stylu

Bento to dla Europejczyków nowość, mimo iż jego historia jest bardzo długa. Tradycja spożywania przygotowanych wcześniej w zaciszu domowym posiłków spakowanych w poręczne pudełka sięga bowiem V wieku. Taki rodzaj jedzenia na wynos zyskał dużą popularność w Japonii, skąd się wywodzi. Potrzeba pakowania pożywnych dań i noszenia ich ze sobą wynikała z trybu życia ówczesnych mieszkańców kraju Kwitnącej Wiśni. Wielu z nich pracowało daleko od swoich gospodarstw domowych, zajmując się połowem ryb lub polowaniami. Kiedy codziennie rano wyruszali do pracy, zabierali ze sobą z domu starannie przygotowany posiłek. Było to jedzenie pełnowartościowe i poręcznie spakowane, aby można je było wszędzie ze sobą zabrać i żeby nie zajmowało zbyt wiele miejsca.

Nieco później, bo od XVII do XIX wieku bento było najpopularniejszym posiłkiem w pudełku, który towarzyszył Japończykom podczas całodziennych wycieczek, długich spacerów, wyjść do teatru lub do szkoły. Pod koniec XIX wieku bento było najchętniej zabieranym w dłuższe i krótsze podróże posiłkiem, a wraz z rozwojem kolei zaczęło być sprzedawane podróżnym na stacjach kolejowych.

Czym charakteryzuje się bento?

Bento jest to pełnowartościowy posiłek dla jednej osoby zapakowany w specjalne pudełko – tzw. bento box. To japoński sposób na pożywny lunch. Współcześnie są to często plastikowe pojemniki, kiedyś były to drewniane pudełka pokryte laką. W środku znajduje się gotowany ryż, ryba lub mięso, pikle i gotowane warzywa. W przeszłości taki posiłek był przygotowywany w domu, dzisiaj wiele japońskich rodzin nadal własnoręcznie komponuje bento, ale dla chętnych dostępne są gotowe zestawy, które można bez problemu kupić w popularnych sklepach spożywczych, na stacjach benzynowych, kolejowych, lotniskach, w kioskach czy domach towarowych. W Japonii istnieją punkty gastronomiczne specjalizujące się w robieniu koszyczków lunchowych. Bento jest w tym kraju nieodłączną częścią kultury, która duży nacisk kładzie na smaczne jedzenie przygotowywane ze składników najwyższej jakości podane w estetyczny sposób.

Kilka słów o sztuce tworzenia bento

Komponowanie bento to dla Japończyków prawdziwa ceremonia. Pudełka z lunchem są często prawdziwymi dziełami sztuki, ponieważ dla mieszkańców kraju Kwitnącej Wiśni kwestia estetyki jedzenia jest tak samo ważna, jak jego pożywności i zdrowotnych właściwości użytych do jego produkcji składników. Większość z nich przygotowuje swoje lunche na wynos w domu, dzięki czemu bento jest optymalnie dopasowane do upodobań kulinarnych każdego domownika. Przepisy na tradycyjne bento są tam przekazywane z pokolenia na pokolenie i strzeżone jak największy rodzinny skarb. W tradycyjnym koszyczku lunchowym musi znaleźć się ryż, mięso albo ryba, warzywa, makaron udon albo pikle. Składniki układane są w pojemniku tak, żeby tworzyły razem piękną kompozycję pobudzającą wszystkie zmysły.

Jednym z rodzajów bento jest oekakiben, czyli specjalny posiłek układany w taki sposób, aby jego składniki przypominały jakiś obrazek. Najczęstszym motywem są zwierzęta i budowle. Ten typ pudełka lunchowego to ulubiony posiłek japońskich dzieci, które w swoich plecakach zabierają do szkół i przedszkoli posiłki przypominające sceny z ulubionych książek, filmów albo komiksów. Niezwykle modne jest także kyaraben, czyli bento inspirowane kulturą popularną. W tego typu pudełkach lunchowych możemy spotkać bohaterów filmów anime, mangi albo znanych gier.

Mamy dzieci wspinają się na wyżyny swoich kulinarnych umiejętności, starannie komponując ze sobą poszczególne składniki tak, aby były kolorowe i samym swoim wyglądem zachęcały dzieci do jedzenia. Żeby osiągnąć zamierzony efekt, często barwią ryż albo wycinają fantazyjne wzory z warzyw i suszonych wodorostów. Obecnie ten rodzaj bento cieszy się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, którzy lubią otaczać się zachwycającymi i uroczymi przedmiotami. Takie pudełka lunchowe to czysta przyjemność! Ich spożywanie dostarcza wielu pozytywnych emocji, dzięki którym każdy dzień staje się ciekawszy.

W Japonii estetyka jedzenia jest najważniejsza. Posiłek musi być doskonale uporządkowany, zaaranżowany, a często nawet wystylizowany tak, żeby sprawiał radość i pieścił zmysły zaraz po otwarciu pudełka lunchowego, zanim jeszcze zacznie być konsumowany.

Co powinno się znaleźć w klasycznym bento?

Do bento przygotowywanego w domu można włożyć właściwie wszystko, na co ma akurat ochotę dany członek rodziny. Jednak w Japonii są ogólne zasady przygotowywania tradycyjnego pudełkowego lunchu. Niezwykle istotne są odpowiednie proporcje między poszczególnymi składnikami. W pudełku powinny znajdować się 4 porcje węglowodanów (najczęściej jest to ryż), 2 porcje białka (tutaj zazwyczaj stosowana jest ryba, mięso albo jajka), 1 porcja warzyw i tyle samo owoców.

W naszej restauracji przygotowujemy dla klientów bentoboxy zawierające pełnowartościowe, sycące i zbilansowane posiłki, które dostarczają organizmowi wszystkich niezbędnych dla zdrowia witamin i mikroelementów. Nasi goście do wyboru mają zawsze: zupę, danie główne, sałatkę, ryż i pierogi. Do każdego zestawu dołączona jest zielona herbata doskonale gasząca pragnienie, przyspieszająca przemianę materii, pomagająca oczyścić organizm z toksyn i hamująca nadmierny apetyt. Każdego dnia tygodnia (od poniedziałku do piątku) oferujemy różnorodne zestawy składające się zawsze z pięciu składników. Nasi klienci codziennie mogą wybierać pomiędzy dwoma zupami, trzema daniami głównymi, dwoma sałatkami, dwoma rodzajami ryżu oraz dwoma typami pierożków.

Każdy zestaw może być całkowicie wegetariański, gdyż każdy składnik jest dostępny zarówno w wersji mięsnej albo rybnej, jak i warzywnej. Dzięki temu smakiem bento mogą cieszyć się wszyscy, niezależnie od preferencji kulinarnych!